Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

KRWIODAWSTWO

SZPIK KOSTNY

STRONA GŁÓWNA

Szpik - co to tak
naprawdę jest?

Szpik jest głównym narządem krwiotwórczym, zawierającym komórki macierzyste krwiotworzenia, odpowiedzialne za wytwarzanie krwi. Mnożąc się przez całe życie, dają one początek komórkom, z których powstają krwinki czerwone, krwinki białe oraz płytki.

Kto może zostać
dawcą szpiku?

Dawcą szpiku może być zdrowa, pełnoletnia osoba, która nie przekroczyła 50 roku życia, spokrewniona genetycznie (rodzice, rodzeństwo) lub obca osoba, niespokrewniona z chorym.

Jak zostać
dawcą szpiku?

- Chęć zostania dawcą szpiku deklaruje się przez wypełnienie i przesłanie pod wskazany adres formularza "Oświadczenia woli o wpisanie do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej"... ( CRNDSiKP ), który można otrzymać w placówkach krwiodawstwa, Zakładach Opieki Zdrowotnej lub pobrać ze strony internetowej www.poltransplant.org.pl , gdzie dostępne są ogólne informacje o dawstwie szpiku.
- Można też zgłosić chęć zostania dawcą szpiku listownie lub pocztą elektroniczną i w ten sposób otrzymać formularz "Oświadczenia woli o wpisanie do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej".
- Po przekazaniu danych osobowych do Rejestru, potencjalny dawca zostanie powiadomiony o terminie badania przez Zakład Opieki Zdrowotnej w pobliżu miejsca zamieszkania. Po zbadaniu i wykluczeniu chorób dyskwalifikujących go jako dawcę, zostanie pobrana próbka krwi w celu oznaczenia antygenów zdolności tkankowej.
- Wszystkie wyżej wymienione informacje wraz z wynikami badań zostaną przekazane do Rejestru zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych.
- o wpisie do bazy danych CRNDSiKP, kandydat na dawcę szpiku będzie powiadomiony drogą pocztową.
- o zmianie decyzji odnośnie chęci oddania szpiku potencjalny dawca powinien powiadomić niezwłocznie CRNDSiKP, celem skreślenia go z listy dawców szpiku.

Czy oddanie szpiku jest
bezpieczne dla dawcy?

- Pobranie i przeszczepienie szpiku odbywa się jedynie w upoważnionych Ośrodkach Transplantacyjnych Szpiku, według dokładnie określonych kryteriów medycznych. Szpik do przeszczepienia pobiera się w szpitalu, w znieczuleniu. Zabieg pobrania szpiku jest bezpieczny i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia dawcy. Komórki szpiku ulegają stałej regeneracji, dzięki czemu ubytek szpiku zostaje bardzo szybko wyrównany.
- Oddanie szpiku do przeszczepienia jest darem dawcy dla chorego, tym samym jest anonimowe i nieodpłatne.
- Pamiętajmy, że mówiąc o przeszczepianiu szpiku tak naprawdę myślimy o przeszczepianiu komórek krwiotwórczych. Ich klasycznym źródłem do transplantacji jest szpik. Innym źródłem komórek krwiotwórczych jest krew obwodowa, stąd alternatywną metodą do pobrania szpiku jest pobranie komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej, metodą separacji komórek.

Ważne!!!
Na wszystkich akcjach naszego klubu istnieje możliwość zapisania się do Rejestru dawców szpiku. Na chętne osoby czeka zawsze wykwalifikowany zespół medyczny, które odpowie wyczerpująco na każde pytanie dotyczące dawstwa szpiku. Wszelkie informacje uzyskać można także w naszym klubie

 

SPONSORZY

SZUKAMY SPONSORA!!!